Dyplomująca Pracownia 3D i Zdarzeń Wirtualnych 2 działająca na Wydziale Sztuki Mediów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Czapski Art Foundation z radością potwierdzają!
CAF i ASP Warszawa nawiązały współpracę!
Po owocnym spotkaniu i rozmowach możemy już z całą pewnością potwierdzić – łączymy siły w pracy nad promowaniem sztuki w jej najnowocześniejszym wydaniu niezmiennie powtarzając, iż tworzenie czy projektowanie to część naszego życia – idą z duchem czasu, zmieniają się i warto o tym mówić głośno, warto poznawać nowe możliwości i czerpać z nich pełnymi garściami.
Kiedy kilka tygodni temu weszliśmy to pracowni Jakuba Wróblewskiego na Warszawskiej ASP, wiedzieliśmy że to jest miejsce, w którym odnajdziemy bratnie dusze.
Kiedy Jakub oprowadzał nas, opowiadał o pracy, przybliżał swój ówczesny projekt, BARDO, w którym twórcy nawiązują do tybetańskiego bar-do („tego, co jest między dwoma, przestrzeni pośredniej, międzybytu i rozziewu” – Ireneusz Kania, Tybetańska księga umarłych. Wielkie wyzwolenie z bar-do przez słuchanie, Wydawnictwo „A”, Krak.w 2009), z każdym zdaniem nasze priorytety wydawały się coraz bardziej zbieżne.
dr hab. Jakub Wróblewski jest artystą interdyscyplinarnym, reżyserem i operatorem. Zajmuje się video, filmem interaktywnym, narracją audiowizualną, teorią filmu, graficznymi strukturami narracyjnymi, działaniami immersyjnymi oraz projektami z nurtu art and science. Zakres jego poszukiwań jest szeroki, a strategia artystyczna opiera się na badaniu i poszerzaniu granic medium, którym aktualnie się zajmuje. Po roku 2017 jego zainteresowania oscylują w kierunku rzeczywistości wirtualnej, silników gameingowych, eksperymentów z technologią 3D oraz problemu ucieleśnienia. Obecnie pracuje nad publikacją A Rudimentary and Practical Treatise on Embodiment for Beginners. Jakub Wróblewski urodził się w 1983 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktor habilitowany, pracuje na macierzystej uczelni – jest adiunktem na Wydziale Sztuki Mediów, prowadzi dyplomującą Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych II. Stypendysta programu Młoda Polska (Narodowe Centrum Kultury), tutor w programie Gaude Polonia (NCK), laureat Grand Prix Szajna Multimedia Festival. Twórca interaktywnej adaptacji ostatniej powieści Jamesa Joyce’a First We Feel Then We Fall (współpraca z dr hab. Katarzyną Bazarnik, Uniwersytet Jagielloński), autor gramatyki wizualnej w filmie Symfonia Fabryki Ursus w reż. Jaśminy Wójcik (nagroda Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Współzałożyciel System.w Narracyjnych Open LAB.
Zespół Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych 2 ASP w Warszawie zachwycił nas swoim rozumieniem istoty sztuki tworzonej przy użyciu wirtualnej rzeczywistości. Mieliśmy szansę sprawdzić na własnej skórze czym jest przeżycie BARDO. I chcemy więcej!
Nasze plany są rozległe. Pracujemy na to, by jak najszybciej przedstawić pracę Jakuba i jego współpracowników w OFUTURE zone. Jesteśmy przekonani, iż nasza przestrzeń to idealne miejsce na tak kreatywne i innowacyjne rozwiązania artystyczne. Bo kiedy spotykają się twórcy widzący szansę w nowoczesnych technologiach oraz ci, którzy wierzą, iż to właśnie tak tworzone dzieła sztuki to przyszłość, synergia działa a na efekty nie będzie trzeba długo czekać…
W momencie obecnym pracujemy nad stworzeniem pełnego bogatego przekazu, który będzie wartościowy i przede wszystkim interesujący dla odwiedzających. W OFUTURE zone dbamy o to, by to co Wam, Odbiorcom, dajemy, zawsze stanowiło wartość dodaną. Tym razem także chcemy, efekty naszej współpracy były niezbitym dowodem na świetną kondycję przestrzeni artystycznej przyszłości.
Sztuka zaawansowana technologicznie jest tuż tuż, na wyciągnięcie ręki. Wraz z artystami z Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych 2 zależy nam na wejściu w jej świat z zaangażowaniem, uzbrojeni w wiedzę, otwarte głowy i w towarzystwie tych, dla których przyszłość designu i sztuki jest równie ważna ale i ogromnie ciekawa, jak dla nas
Zatem, do dzieła!
O postępach będziemy Was informować na bieżąco.
Trzymajcie kciuki!
Michał Czapski z zespołem Czapski Art Foundation