Apolonia Bronakowska – POSTEReotypy w Nowej Gazowni

POSTEReotypy, lęki, niepokoje – made in Poland.

O Polakach, o naszych przekonaniach i przyzwyczajeniach.
O tym, że “oczywiste oczywistości” nie zawsze są prawdą, a pozory często mylą.

Wernisaż wystawy plakatów Apolonii Bronakowskiej 23 VI o 19:00.

W czasach, kiedy będąc w muzeum, na oglądanie jednego dzieła poświęcamy średnio 8 sek., niełatwo zainteresować widza plakatem społecznym, który z reguły nie przyciąga wzroku wielkim napisem “promocja”. Stąd pomysł wciągnięcia odbiorcy w grę za pomocą użycia stereogramu – obrazu 3D, wychodzącego z różnobarwnej mozaiki i widocznego dopiero po odpowiednim skupieniu wzroku. Oglądanie plakatu ma stanowić dla widza swoistą rozrywkę, docelowo skłaniając go do głębszej refleksji. Do zainteresowania tematem, wobec którego zazwyczaj przechodzimy obojętnie.

dscn3639_net

Tematyka? Kwestie społeczne, o których raczej nie mówimy na co dzień. Wnioski oparte na odpowiednich badaniach. Ukrywany alkoholizm wśród kobiet, przemoc w szkole czy w domu (wobec… mężczyzn), dopuszczalny społecznie antysemityzm, ksenofobia… To, co siedzi w głowie Polaka, okraszone mądrościami ludowymi i statystykami renomowanych instytutów badawczych. Bez oceniania. Jurorem problemu jest widz.

Oceniamy powierzchownie. Lubimy popatrzeć, jak ktoś jest ubrany, co robi rząd, a w domu ponarzekać. Dla zasady i bez analizy tematu, bo nie mamy czasu (chęci) na zgłębianie jego istoty. Ideą wystawy jest poszukiwanie drugiego dna i walka ze stereotypami.

Projekt nagrodzony w konkursie (WY)STAWA Open Call dla Artystów.

Wystawa trwa od 24 VI do 13 VII. 
Nowa Gazownia, Ewangelicka 1, Poznań